Vyjádření k aféře „whedongate“

Původně jsem neměl v plánu se na webu k této věci vyjadřovat, natolik však zahýbala internetovými diskusemi, že mlčet je téměř nemožné. Velmi stručně zrekapituluji situaci: Asi před týdnem vyplavala z „internetů“ zpráva, že Whedonova bývalá manželka Kai obvinila svého exmanžela z toho, že v soukromém životě se nechoval v souladu s (feministickými) ideály ze svých seriálů, a označila ho za pokrytce.

Budu mluvit čistě za sebe (v podstatě kopíruji na viditelnější místo jeden ze svých komentářů níže). Celou aféru vnímám především jako soukromou věc mezi Jossem a jeho (ex)manželkou. Whedon se ve svém soukromém životě mohl dopustit chyb, ale bez znalosti okolností není namístě kohokoli soudit. Nemyslím si, že jeho chování by z něj dělalo pokrytce (přijde mi to jako hrozně silné obvinění, možná nejsilnější, které se dá proti umělci vznést). Jeho tvorba mi vždy připadala upřímná, v pozitivním smyslu dokázala ovlivnit životy lidí – a na tom se nic nemění (resp. nemělo by se měnit), i kdyby třeba jeho seriály a postavy vycházely spíš z toho, jaký by podle něj měl svět být, než z toho, jak se v reálu dařilo chovat jemu samotnému.

A možná především – dílo má hovořit samo za sebe. Má mít výpovědní hodnotu i bez znalosti toho, jaký je či byl jeho autor. A Jossovo dílo o lidech, společnosti, jací jsou a jací by měli či chtěli být, vypovídá skutečně hodně.

27. 08. 2017 | kernel32

Přidat komentář



Vítejte na českých stránkách o sci-fi seriálu Firefly a jeho volném pokračování, celovečerním filmu Serenity. Více...

» E-shop Trička ze seriálů má v nabídce trička Firefly.

» Chystá se oficiální MMORPG hra Firefly Online. Své role si v ní zreprízuje všech devět hlavních herců z původního seriálu.

» V roce 2014 vyšel nový komiks Serenity: Leaves on the Wind, navazující na film.

» Nepřehlédněte román Stevena Brusta Firefly: My Own Kind of Freedom.

» Na konci roku 2010 vyšel oficiální komiks “Serenity The Shepherd’s Tale“ o minulosti pastora Booka.



Website established by Milan "kernel32" Pohl, designed by Maruxs, copyright info.