Literatura

Do světa Firefly/Serenity se můžete pohroužit nejen v samotném seriálu a filmu, ale také na stránkách knih a komiksů. V této sekci bychom vám je chtěli formou stručných recenzí představit. Většinu publikací lze objednat např. přes internetová knihkupectví Bookdepository.com, Arara.cz, Amazon.com nebo přes pražské kamenné knihkupectví Big Ben Bookshop.

Obsah sekce

Encyklopedie

Firefly: The Official Companion, volume 1
(Titan Books, 2006; 175 str.)
První svazek bohatě ilustrované celobarevné encyklopedie seriálu Firefly. Kniha se soustředí na prvních šest epizod seriálu (od pilotního filmu po epizodu Our Mrs. Reynolds), jejichž scénáře tvoří hlavní část knihy. Kromě nich ovšem luxusně zpracovaná publikace nabízí také desítky rozhovorů s herci a tvůrci seriálu, fascinující náhled do zákulisí jeho přípravy, produkční kresby a spousty dalších exkluzivních materiálů. Pro oddané fanoušky je to naprostá povinnost!
Naše hodnocení: 9/10

Firefly: The Official Companion, volume 2
(Titan Books, 2007; 207 str.)
Druhý díl se soustředí především na zbývajících osm epizod Firefly (od epizody Jaynestown po Objects in Space). Kromě scénářů a přehršlí fotografií a dalších lahůdek zde najdete mimo jiné speciální stránky věnované Věře či stručný nástin některých nenatočených epizod, které by vznikly, kdyby seriál nebyl zrušen.
Naše hodnocení: 10/10

Serenity: The Official Visual Companion
(Titan Books, 2005; 157 str.)
Výpravná celobarevná publikace, která je oficiálním průvodcem k filmu Serenity. Těžiště knihy tvoří filmový scénář, bohatě doplněný záběry z filmu, zákulisními fotografiemi i koncepčními kresbami. Kromě toho encyklopedie obsahuje také obsažný rozhovor s tvůrcem Firefly a Serenity – režisérem a scenáristou Jossem Whedonem, a nechybí ani Jossovy koncepční zápisky k pozadí Serenity a budoucnosti, ve které se film odehrává.
Naše hodnocení: 9/10

Firefly: Still Flying
(Titan Books, 2010; 159 str.)
Výpravná publikace volně navazující na předchozí tři encyklopedie od Titan Books. Kniha nabízí zajímavý a podrobný pohled na nejrůznější aspekty přípravy celého seriálu, počínaje tvůrčím procesem při vymýšlení a psaní scénářů, přes storyboardy, koncepční kresby a rekvizity až po hledání vhodných exteriérových lokací. Díky tomu je kniha zajímavá nejen pro fanoušky Firefly, ale pro každého, koho zajímá, co všechno tvorba televizního seriálu obnáší. Publikaci navíc doplňují strany věnované jednotlivým hercům, obsahující jednak fotografie (včetně některých dosud nezveřejněných), jednak výběr nejlepších citátů z conů a starších rozhovorů, a třešničku na dortu jsou čtyři zbrusu nové příběhy (tři povídky a jeden krátký komiks) od scenáristů původního seriálu Jane Espenson, Bretta Matthewse, Joseho Moliny a Bena Edlunda!
Naše hodnocení: 9/10

Komiksy

Serenity: Those Left Behind
(Dark Horse Comics, 2005; 3 sešity po 32 str.)
Komiks, který dějově bezprostředně předchází filmu Serenity. Ke slovu se zde dostává několik vedlejších postav, pro které ve filmu nezbylo místo – včetně agentů tajemného Modrého slunce. Kresba Willa Conrada se ke světu Firefly dokonale hodí, většina postav jako by svým hereckým předlohám z oka vypadla (s výjimkou Inary, která se Conradovi příliš nedařila – v pozdějším komiksu Serenity: Better Days to naštěstí napravil). Scénář Josse Whedona a Bretta Matthewse obsahuje řadu povedených fireflyovských hlášek, příběh je však poměrně předvídatelný – i proto, že jeho konec je s ohledem na dějově navazující film Serenity pevně daný. Komiks vyšel původně v roce 2005 ve třech sešitech; v roce 2006 vyšla souborná paperbacková reedice, v roce 2007 dokonce luxusní hardcover.
Naše hodnocení: 7/10

Serenity: Better Days
(Dark Horse Comics, 2008; 3 sešity po 40 str.)
Druhá komiksová minisérie se odehrává ještě před tou první, takže se znovu setkáme se všemi devíti členy posádky Serenity. Tentokrát se jim jeden „džob“ konečně povede podle plánu – posádka nenadále zbohatne a začíná si rozmýšlet, co s nečekaně nabytým bohatstvím udělá… Za komiksem, jehož příběh působí tentokrát mnohem soběstačněji, stojí opět autorský tým Joss Whedon – Brett Matthews – Will Conrad. Komiks obsahuje slušnou porci humoru a také velice povedené rozuzlení, které vnáší do charakterů a vztahů na palubě Serenity několik nových zajímavých prvků.
Naše hodnocení: 9/10

Serenity: The Other Half
(MySpace Dark Horse Presents, 2008; 8 str.)
O prázdninách 2008 přichystalo nakladatelství Dark Horse fanouškům nečekané překvapení v podobě oficiálního e-komiksu The Other Half. Krátký osmistránkový příběh, který se odehrává opět ještě před filmem Serenity, nakreslil osvědčený Will Conrad a napsal Jim Krueger. Posádka Serenity má za úkol dostat z území Plenitelů platícího zákazníka, který – jak se ukáže – není tím, za koho se vydává… Na omezeném prostoru se bohužel nepodařilo děj příliš rozvinout – výsledek sice neurazí, ale ani nenadchne. Komiks je zdarma k dispozici zde. Později vyšel rovněž v tištěné podobě jako součást antologie MySpace Dark Horse Presents volume 3.
Naše hodnocení: 5/10

Serenity: Float Out
(Dark Horse Comics, 2010; 40 str.)
Samostatný sešit věnovaný Washovi. Scénář napsal s Jossovým požehnáním Patton Oswalt, o kresbu se postaral Patric Reynolds. Příběh se odehrává krátce po filmu Serenity, kdy trojice Washových bývalých přátel křtí novou loď a při té příležitosti vzpomíná na Washe a vypráví si o něm historky. Po scenáristické stránce bohužel komiks do značné míry selhává: je zbytečně ukecaný, a přitom neprozrazuje o Washově minulosti ani charakteru nic zásadního či nového. Kresba je mnohem zdařilejší; malíř se inspiroval v povedených designech pro fanfilm Bellflower, ovšem ne vždy je vhodně použil (loď vypadající jako jasná stíhačka tak plní funkci neohrabaného transportéru). Reputaci alespoň částečně zachraňují závěrečné strany obsahující odhalení, které bude mít významný dopad na všechny další příběhy odehrávající se po Serenity!
Naše hodnocení: 5/10

Serenity: The Shepherd’s Tale
(Dark Horse Comics, 2010; 56 str.)
Podle původních informací z let 2007-2008 se mělo jednat o minisérii se scénářem Josse Whedona a Jima Kruegera, nakonec je z toho  hardcover se scénářem Josse a Zacka Whedonových. Komiks The Shepherd’s Tale je povinností pro všechny fanoušky Firefly, protože je v něm definitivně odhalena minulost pastora Booka. Dostanete podrobné – a mnohdy překvapivé – odpovědi na všechny otázky, ale to je bohužel všechno. Příběh je slepencem střípků z Bookova života, které – vzhledem k tomu, že jsou řazeny v opačném než chronologickém pořadí - většinou postrádají gradaci, a co hůř, i emocionální náboj. Získáváte další a další detaily z čím dál ranějších období Bookova života – a v polovině komiksu zjistíte, že dál už vlastně ani nepotřebujete číst, protože to hlavní už víte. Fanoušky nepotěší ani naprostá absence čínštiny a drobné rozpory v časové kontinuitě. Výsledný dojem naštěstí částečně zachraňuje úžasná kresba Chrise Samneeho, která se k příběhu dokonale hodí.
Naše hodnocení: 6/10

Serenity: Downtime
(Dark Horse Comics, 2010; 8 str.)
Ihned po vydání komiksu The Shepherd’s Tale nás vydavatelství Dark Horse překvapilo příjemnou drobnůstkou, která je k dispozici zcela zdarma. Jedná se o osmistránkový oficiální komiks Downtime od Zacka Whedona a Chrise Samneeho, neboli stejného týmu, který má na svědomí realizaci The Shepherd’s Tale. Zackovi se tentokrát podařilo skvěle vystihnout charaktery i atmosféru Firefly (zvlášť na tak malém prostoru!) a lehce stylizovaná kresba Chrise Samneeho je opět geniální a k příběhu dokonale sedne. Zamrzí snad jen malý rozsah a opětovná absence čínštiny.
Komiks si můžete zdarma přečíst na stránkách USA Today, konkrétně zde.
Naše hodnocení: 7/10

Serenity: It’s Never Easy (Star Wars/Serenity FCBD)
(Dark Horse Comics, 2012)
Krátký příběh napsaný Zackem Whedonem a ilustrovaný Fábiem Moonem se odehrává krátce po filmu Serenity. Vyšel nejprve jako součást sešitu Star Wars/Serenity u příležitosti Free Comic Book Day (FCBD) 2012, později také jako součást souborného vydání Serenity: Leaves on the Wind.
Naše hodnocení: 7/10

Serenity: Leaves on the Wind
(Dark Horse Comics, 2014; 6 sešitů)
Velmi zdařilý oficiální šestidílný příběh navazující na události filmu Serenity. Přečtěte si naši podrobnou recenzi zde.
Naše hodnocení: 9/10

Romány

Serenity (Keith R. A. DeCandido)
(Pocket Books, 2005; 260 str.)
Knižní přepis filmu. Román je založen na scénáři Serenity, ale obsahuje také řadu scén, které ve filmu nenajdete. Dozvíte se například více o minulosti některých postav (Fanty a Mingo, Mr. Universe) a seznámíte se i s několika novými hrdiny (havenský kolonista Bernabe). Autorův živý styl dokonale vystihuje atmosféru Firefly/Serenity i specifický humor, který je jedním z nejoblíbenějších atributů seriálu a filmu.
Naše hodnocení: 8/10

Firefly: My Own Kind of Freedom (Steven Brust)
(Dreamcafe.com, 2008; 168 str.)
Román známého sci-fi a fantasy autora. Kniha oficiálně nikdy nevyšla (z vydávání oficiálních románů sešlo, neboť Joss Whedon nebyl připraven Firefly propůjčit tímto způsobem komerčním spisovatelům), nicméně ji lze zdarma stáhnout na stránkách autora (zde). Děj se odehrává mezi Firefly a Serenity na planetě Hera, kde posádka Serenity najde nečekaného nepřítele i nečekaného spojence. Tempo příběhu je sice trochu pomalejší, než na co jsme byli zvyklí ve Firefly, jeho rozuzlení je však velice podařené. Mistrně zvládnutý je i způsob vyprávění, v němž se střídá perspektiva všech devíti hlavních postav.
POZOR!!! Český překlad byl se svolením autora uveřejněn na těchto stránkách, najdete ho zde.
Naše hodnocení: 7/10

Ostatní

Finding Serenity (ed. Jane Espenson)
(BenBella Books, 2005; 238 str.)
Sbírka vážných i nevážných pojednání o seriálu Firefly, jeho světě i postavách, a zároveň asi nejlepší antologie o Firefly, která zatím vyšla. Kniha obsahuje mimo jiné fascinující esej o práci s kamerou a obrazem ve Firefly; stať o Plenitelích a jejich psychologii; pojednání o jazycích světa Firefly; filozofický rozbor epizody Objects in Space; humorné povídání na téma Firefly vs. Star Trek; či vzpomínky herečky Jewel Staite (Kaylee). Pestré a dobře vybrané příspěvky poskytnou fanouškům Firefly řadu zajímavých perspektiv, jak na Firefly pohlížet.
Naše hodnocení: 9/10

Serenity Found (ed. Jane Espenson)
(BenBella Books, 2007; 217 str.)
Antologie, která se nese v duchu předchozího sborníku Finding Serenity. Oproti němu je však poněkud méně pestrá a několik příspěvků je vyloženě slabých. Nicméně i zde se najde několik opravdu skvělých esejů, díky nimž stojí za to si knihu přečíst – např. stať slavného sci-fi spisovatele Orsona Scotta Carda, který je velkým fanouškem Firefly; odlehčený příspěvek Nathana Filliona s všeříkajícím názvem „I, Malcolm“; či pojednání o historickém vývoji vztahu mezi science fiction a westernem.
Naše hodnocení: 6/10

The Psychology of Joss Whedon (ed. Joy Davidson)
(BenBella Books, 2007; 215 str.)
Sborník, který se zabývá psychologií seriálů Buffy, Angel a Firefly a jejich postav. Každá esej zpravidla začíná nástinem teoretické metody, která je následně aplikována na psychiku vybraných Jossových hrdinů, jejich duševních vlastností a vývoje, nebo konkrétních psychologických aspektů seriálových světů. Nejpřínosnější je v případě většiny esejů paradoxně právě ona teoretická část; aplikace reálných psychologických teorií na fiktivní postavy je zpravidla méně přínosná (někdy dokonce pochybná). Pozoruhodnou zajímavostí je skutečnost, že všechny příspěvky do této knihy napsali psychologové a psychiatři!
Naše hodnocení: 7/10

Investigating Firefly and Serenity (ed. Rhonda V. Wilcox, Tanya R. Cochran)
(I.B. Tauris, 2008; 304 str.)
Sborník odborných a populárně naučných esejů, které podrobně rozebírají Firefly/Serenity z hlediska nejrůznějších sociálněvědních oborů. Najdete zde texty zaměřené na lingvistiku, gender, žánrové aspekty, hudbu, vizuální stránku, ale třeba i fanoušky Firefly/Serenity. Řada příspěvků je skutečně vynikající (např. rozbor rétorických postupů aplikovaných v případě Společnic; analýza upravené „hrdinovy cesty“ v epizodě Out of Gas; geopolitická interpretace filmu Serenity; podrobný rozbor hudebního motivu Jubala Earlyho; nebo třeba nečekaně přínosný text o paralelách mezi Pleniteli a Indiány). Jiné příspěvky jsou o něco slabší (např. s textem o žánrové inspiraci steampunkem a kyberpunkem by se dalo v některých bodech polemizovat, a příspěvek o hudbě ve Firefly by si zasloužil rozvést aspoň na dvojnásobek). V každém případě se jedná o nesmírně zajímavou knihu, kterou by si přemýšliví fanoušci neměli nechat ujít.
Naše hodnocení: 8/10

Serenity Roleplaying Game
(Margaret Weis Productions, 2005; 223 str.)
Hra na hrdiny ve stylu Dračího doupěte. Vžijte se do posádky lodi Serenity a prožívejte s ní nová dobrodružství, nebo si vytvořte zbrusu novou posádku a začněte prozkoumávat úžasný vesmír Firefly! Kniha Serenity RPG má slušnou šanci oslovit i nehráče, neboť obsahuje podrobné encyklopedické informace k univerzu Firefly, planetám, lodím, výzbroji atd. Hra Serenity RPG slavila v zahraničí velký úspěch – není tedy divu, že už vyšlo několik rozšíření a chystají se další.
Naše hodnocení: 9/10

Firefly: Music from the Original Television Soundtrack
(Hal Leonard, 2005; 39 str.)
Velkoformátový sešit, který obsahuje notové záznamy všech hlavních hudebních motivů, které pro seriál Firefly složil Greg Edmonson, i noty a slova k úvodní znělce, jejímž autorem je Joss Whedon – to vše v úpravě pro klavírní sólo. Jedinou drobnou vadou na kráse je skutečnost, že v publikaci chybí Hero of Canton (zřejmě proto, že tuto legendární píseň nesložil Greg Edmonson, ale scenárista epizody Jaynestown Ben Edlund).
Naše hodnocení: 10/10

Serenity Blueprints
(Quantum Mechanix, 2007)
Kompletní, barevné a podrobné plány lodi Serenity. Původní edice vyšla na jaře 2007 v limitovaném nákladu 750 ks, který se záhy ukázal jako zcela nedostačující, a tak firma QMx půl roku nato vydala rozšířenou reedici nazvanou Serenity Blueprints Reference Pack. 34 velkých barevných stran obsahuje kromě plánů a průřezů samotné Serenity také celostránkový nákres Inařina raketoplánu a létající Muly, nejrůznější loga, tabulky a cedule, které můžete na Serenity vidět, úvod z pera Orsona Scotta Carda či kresby lodí Firefly typu 1, 2 a 4 (Serenity je typ 3). Náhledy si můžete stáhnout zde.
Naše hodnocení: 9/10

The Complete and Official Map of the Verse
(Quantum Mechanix, 2008)
Jediná oficiální mapa univerza Firefly/Serenity. Její příprava trvala několik let, vizuální podobu jí vtiskl grafický designér Serenity Geoffrey Mandel. Tvůrci brali v potaz názory astrofyziků, ale i fanoušků. Mapa obsahuje všechny planety a měsíce ze seriálu a filmu, samozřejmostí jsou i světy z oficiálních komiksů. Kromě toho pozvedla na úroveň kánonu několik planet a měsíců z nejoblíbenějších fanfikcí, např. měsíc Severance ze stejnojmenné fanouškovské audiosérie. Náhledy si můžete prohlédnout zde. Od roku 2009 je k dispozici také rozšíření „The Verse in Numbers“, stostránkový dokument, který je zcela zdarma - stáhnout si ho můžete na stejné adrese.
Naše hodnocení: 9/10

Serenity: Atlas of the Verse, vol. 1
(Quantum Mechanix, 2010)
Velkoformátová publikace s podtitulem „The Trader’s Guild Guide to the New Canaan Run“, volně navazující na Serenity Blueprints (co se týče formátu a zpracování) a mapu univerza Firefly (co se týče tématu). Na šestadvaceti celobarevných stranách podrobně představuje obchodní trasu „New Canaan Run“ a planety, které se na této trase nacházejí (tedy Londinium, Persephone, Beaumonde, Silverhold, Harvest + Higginsův měsíc, New Canaan + Lilac, Hera, Shadow, Ariel, Osiris, Sihnon). Na atlasu se opět podílel grafický designér Serenity Geoffrey Mandel, předmluvu napsal výkonný producent a scenárista Firefly Tim Minear.
Naše hodnocení: N/AVítejte na českých stránkách o sci-fi seriálu Firefly a jeho volném pokračování, celovečerním filmu Serenity. Více...

» E-shop Trička ze seriálů má v nabídce trička Firefly.

» Chystá se oficiální MMORPG hra Firefly Online. Své role si v ní zreprízuje všech devět hlavních herců z původního seriálu.

» V roce 2014 vyšel nový komiks Serenity: Leaves on the Wind, navazující na film.

» Nepřehlédněte román Stevena Brusta Firefly: My Own Kind of Freedom.

» Na konci roku 2010 vyšel oficiální komiks “Serenity The Shepherd’s Tale“ o minulosti pastora Booka.Website established by Milan "kernel32" Pohl, designed by Maruxs, copyright info.